Norwegian Ministry of Foreign AffairsNorwegian Ministry of Foreign Affairs

17 Maja – Święto Konstytucji Norwegii

25.04.2013 // Norwedzy bardzo entuzjastycznie biorą udział w licznych pochodach, organizowanych corocznie na terenie całej Norwegii z okazji Święta Narodowego 17 Maja. Mnóstwo osób, włącznie z dziećmi, przywdziewa na tę okazję strój narodowy i wspólnie maszeruje po ulicach w rytm orkiestrowej muzyki, wznosząc radośnie okrzyki „Niech żyje 17 Maja!”. W ten sposób Norwedzy świętują przyjęcie przez Norwegię konstytucji w 1814 roku.

Norweskie dzieci czekają na Święto Konstytucji 17 Maja przez cały rok. Maszerują wtedy pod opieką rodziców w pochodach, dzierżąc w rękach chorągiewki z barwami narodowymi Norwegii, a pochodom towarzyszą tłumy entuzjastycznych obserwatorów, ustawionych wzdłuż tras pochodów. Dzieci ubrane są w odświętne lub ludowe stroje, a po pochodach biorą udział w zabawach, grach i konkursach na świeżym powietrzu.

Strój

Większość Norwegów wkłada na tę okazję swój najlepszy wiosenny strój, do którego przypinane są wstążki w państwowych kolorach lub plakietki z norweską flagą. Obecnie coraz częściej widuje się w tym dniu Norwegów ubranych w regionalny strój ludowy (bunad). Wzory i kolorystyka norweskich strojów ludowych różnią się zależnie od regionu. Widok wspaniałych, wielobarwnych strojów z całego kraju jest jednym z powodów, dla których ten dzień uznaje się za prawdziwe święto norweskiej tradycji i historii. 

 

Obchody zakończenia 13-letniej nauki - Święto Russ

17 maja jest również dniem, w którym uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej (abiturienci) obchodzą koniec 13-letniej nauki (mimo, że wielu z nich ma jeszcze przed sobą egzaminy końcowe). Wielkie świętowanie, które raczej należałoby nazwać szaleństwem, rozpoczyna się pod koniec kwietnia i kończy właśnie 17 maja. Zwyczaj ten, zwany Świętem Russ (ostatnie litery wyrażenia łacińskiego „coruna depositurus”, czyli „zrzucanie rogów”), wywodzi się z Danii i polega na tym, że przez kilka tygodni - aż do kulminacyjnego 17 maja - uczniowie chodzą ubrani w strój Russ, czyli ogrodniczki albo kombinezon roboczy. Pozostałe części garderoby obowiązkowo też mają być obszerne. Kolor stroju świadczy o rodzaju szkoły, jaką dany uczeń właśnie kończy. Każdy 'Russ' przypina do ubrania (lub zawiesza na nim) norweską flagę. Do Święta 17 Maja wszyscy abiturienci muszą wykonać szereg zadań, aby w tym dniu móc przejść właściwe pasowanie na 'Russ', po którym ma miejsce wielki koncert w Oslo. 

 

Obchody 17 Maja poza granicami Norwegii

Wielu Norwegów oraz osoby mające norweskie korzenie obchodzi norweskie Święto Konstytucji także poza granicami Norwegii . Organizatorami obchodów (często też pochodów) są zazwyczaj Domy Marynarza, ambasady, organizacje studenckie  i inne norweskie instytucje. 

 

Historia

Norwegia przyjęła swą konstytucję w 1814 r. Norweski Parlament, Storting, obchodził po raz pierwszy Święto 17 Maja w 1836 roku i do chwili obecnej dzień ten obchodzony jest jako Święto Narodowe Norwegii. Pierwszy pochód z udziałem dzieci miał miejsce w 1870 r. Od 1906 r. rokrocznie Rodzina Królewska gromadzi się w tym dniu na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo, aby machać do maszerujących w pochodzie dzieci i dorosłych.


Źródło: Norwegian Ministry of Foreign Affairs   |   Bookmark and Share

Czy wiesz, że…

Dla wielu norweskich dzieci dzień ten jest szczególny także dlatego, że rodzice pozwalają im wtedy raczyć się lodami i hot-dogami bez ograniczeń.