Foka w Kongsfjorden, Spitsbergen. 
Zdjęcie: Kristin Folsland Olsen - Visitnorway.com.Foka w Kongsfjorden, Spitsbergen. Zdjęcie: Kristin Folsland Olsen - Visitnorway.com

Jubileuszowa konferencja Arctic Frontiers

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 // Ponad 1 500 uczestników zgłosiło się do uczestnictwa w dziesiątej już, jubileuszowej konferencji arktycznej w Tromsø (24-29 stycznia). Konferencja jest ważnym forum dla dyskusji kwestii związanych z Arktyką. Tematami przewodnimi są przemysł i środowisko - powrót do tematyki pierwszej konferencji z cyklu Arctic Frontiers.

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Arktyka stała się obszarem o systematycznie rosnącym znaczeniu politycznym, którą żywo interesuje się wiele narodów. W tegorocznej konferencji głos zabiorą wysokiego szczebla mówcy tacy, jak Minister Spraw Zagranicznych Republiki Korei Yun Byung-se, Minister Spraw Zagranicznych Singapuru Dr. Vivian Balakrishnan, Minister Spraw Zagranicznych Danii Kristian Jensen, Minister Spraw Zagranicznych Finlandii Timo Soini, norweski Minister Spraw Zagranicznych Børge Brende oraz specjalny przedstawiciel USA w Arktyce Admirał Robert Papp.

Uczestnicy konferencji będą szukać rozwiązań, jak zachować równowagę między ochroną środowiska a rozwojem przemysłu w Arktyce. W czasie konferencji politycy wysokiego szczebla omówią gospodarowanie obszarem arktycznym, zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy, natomist sekcja biznesowa zbuduje sieć kontaktów biznesowych i dokona prezentacji nt. innowacji technologicznych i transferu technologii w branży owoców morza i morskiej branży wydobywczej, a światowej klasy naukowcy z sekcji naukowej będą omawiać kwestie ochrony środowiska, gospodarowania regionem arktycznym i potrzebami technologicznymi w Arktyce.  

Zważywszy na aktualność problematyki związanej ze zmianami klimatycznymi i postępem technologicznym, Arktyka zajmuje wysokie miejsce na globalnych forach:

- zaplanowane na grudzień negocjacje klimatyczne w Paryżu podkreślą kwestię gwałtownych zmian w Arktyce

- Przewodnictwo USA w Radzie Arktycznej aktywnie prowadzi w kierunku utworzenia Jednej Arktyki (One Arctic)

- Unia Europejska włączyła wymiar arktyczny w swój program ds. badań i innowacyjności Horyzont 2020

- Rosja jest coraz bardziej obecna w Arktyce

- kilka azjatyckich krajów również zaczyna poświęcać swą uwagę Arktyce.

Konferencja Arctic Frontiers gromadzi wszystkie te podmioty i co rok poszerza podejście do kwestii arktycznych.

Konferencja Arktyczna 2016 to czas jubileuszy:

- Rada Arktyczna świętuje 20 lat współpracy międzynarodowej w Arktyce

- sama Konferencja Arctic Frontiers świętuje 10 lat działalności jako areny, nakierowanej na ułatwianie dyskusji nad sprawami Arktyki

- Rada Gospodarcza Arktyki będzie obchodziła pierwsze dwa lata swej pracy

Jest to czas na podsumowanie, na ile założenia programowe Arctic Frontiers zostały spełnione, w którym punkcie jesteśmy i dokąd powinniśmy zmierzać.

Linki:

Konferencja Arctic Frontiers 

Poplityka Norwegii wobec Arktyki


Bookmark and Share