Zdjęcie: Sølve Sundsbø.Zdjęcie: Sølve Sundsbø

Królewski Jubileusz: 25 lat na tronie!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 // W 2016 r. Ich Wysokości Król Harald i Królowa Sonja świętowali 25-lecie wstąpienia na norweski tron. Z tej okazji rząd Norwegii zorganizował dla Pary Królewskiej uroczystości jubileuszowe wraz z szeregiem atrakcji zimowych przy Pałacu Królewskim dla dzieci i młodzieży.

Pełna lista wydarzeń

Historia

Norweska monarchia  liczy sobie ponad tysiąc lat. Ok. 885 roku Harald Jasnowłosy, uważany za pierwszego norweskiego króla, zjednoczył drobne rody w jedno królestwo. Od jego czasów aż po dzień dzisiejszy Norwegia miała ponad 60 władców. Obecny król należy do rodu Glȕcksburgów, rządzącego Norwegią od 1905 roku.

Chociaż historia norweskiej monarchii sięga wielu wieków wstecz, nowoczesna Norwegia jako niezależny naród jest stosunkowo młoda. W 1380 roku Norwegia i Dania zostały połączone w jedną monarchię, ale w unii tej Norwegia otrzymała podrzędną rolę i z czasem przeszła pod coraz większą duńską kontrolę. Unię z Danią rozwiązano w 1814 roku w wyniku wojen napoleońskich. Następnie Norwegia zdołała sporządzić swą własną konstytucję, dzięki czemu ponownie stała się niepodległa, jednakże radość trwała krótko – zaledwie w kilka miesięcy później Norwedzy zostali zmuszeni do zawarcia unii ze Szwecją. Wprawdzie tym razem Norwegia weszła do unii jako państwo niepodległe, ale nadal król i polityka zagraniczna pozostawały wspólne. W 1905 roku Unię ze Szwecją rozwiązano i Norwegia mogła wybrać swego własnego monarchę. Został nim Haakon VII, dziadek obecnego króla.

Więcej informacji na temat monarchii w Norwegii: www.kongehuset.no,   na Jubileuszowym Portalu na FB oraz oficjalnych stronach rządowych (tylko w j. norweskim).


Bookmark and Share