Minister Obrony Ine Eriksen Søreide i Minister Obrony Narodowej RP Tomasz Siemoniak podczas ceremonii otwarcia (1.09.2015)Minister Obrony Ine Eriksen Søreide i Minister Obrony Narodowej RP Tomasz Siemoniak podczas ceremonii otwarcia (1.09.2015)

MSPO 2015 – Norwegia wiodącym krajem na wystawie przemysłu obronnego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 // Norwegia występuje w tym roku jako kraj wiodący na MSPO Kielce 2015 - Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (1 - 4 września). Uczestnicząca w ceremonii otwarcia Minister Obrony Pani Ine Eriksen Søreide podkreśliła dobrą polsko-norweską współpracę polityczną, wojskową i w zakresie przemysłu obronnego oraz zainteresowanie obu naszych krajów przyszłym rozwojem NATO.

Norweskie Ministerstwo Obrony oraz kilkanaście norweskich firm przemysłu obronnego przedstawi swe eksponaty w norweskim pawilonie. Jednym z głównych wydarzeń z perspektywy norweskiej będzie bogate w zakres tematyczny norwesko-polskie seminarium przemysłu obronnego, któremu towarzyszyć będą prezentacje w wykonaniu m. in. Ministrów Obrony Polski i Norwegii.

- Polska zyskuje coraz bardziej centralną pozycję w NATO i jest ważnym partnerem dla nas i naszego przemysłu obronnego. Stosunki w zakresie polityki obronnej między Polską a Norwegią zarówno dwustronne, jak i w ramach współpracy wielostronnej, są bardzo dobre i obejmują szeroki zakres - powiedziała Minister Søreide.

Zarówno Polska, jak i Norwegia są zainteresowane przyszłym rozwojem NATO oraz pragną, aby Sojusz utrzymał swą istotną rolę oraz był w stanie sprostać przyszłym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem. Nasze dwa kraje – oba położone w północnej części obszarów zainteresowania NATO - mają również wspólne interesy dotyczące bezpieczeństwa i wyzwań z nim związanych.

- Polska i Norwegia dokonały znaczącego wkładu w operacje sił sprzymierzonych w postaci oddziałów wojskowych. Polskie i norweskie wojska przechodzą razem ćwiczenia i manewry taktyczno-bojowe, ostatnio w czerwcu tego roku na ćwiczeniach ‘Noble Jump’ (Szlachetny Skok) w Żaganiu. Wszystko to jest doskonałą podstawą do zwiększania współpracy dwustronnej – stwierdziła norweska Minister.

Oba nasze kraje rozwinęły bliską współpracę w zakresie broni i osprzętu oraz prowadzą ciągły dialog na temat możliwości jeszcze ściślejszej współpracy.

MSPO 2015 w Kielcach potra do 4 września.

Więcej informacji o MSPO 2015 i norweskich wystawcach

Bookmark and Share