Zdjęcie: Visitnorway.com.Zdjęcie: Visitnorway.com

Norwegia – kraina zimy

// Norwegia znana jest ze swych mroźnych i śnieżnych zim, kiedy to do ziemi docierają jedynie nieznaczne ilości światła słonecznego, a przez większą część dnia w całym kraju zalega ciemność. Jest to też taki okres w roku, gdy Norwegowie zamieszkujący obszar na północ od koła podbiegunowego nie widzą słońca wcale, gdyż chowa się ono poniżej linii horyzontu. Dla większości ludzi zima to ponury okres, jednakże Norwegowie uwielbiają ją pomimo mrozów i ciemności, gdyż mogą wtedy korzystać z wielu form aktywnego spędzania czasu i wypoczynku.

Zdjęcie: Per Ivar Lied.Zdjęcie: Per Ivar Lied
Narciarstwo – narodowy sport Norwegów

Jest takie powiedzenie, że Norwegowie rodzą się z nartami na nogach. Jest to prawdą: w Norwegii na nartach jeżdżą lub biegają wszyscy, duzi i mali, starzy i młodzi, chłopcy i dziewczęta. Śmiało można powiedzieć, że  narciarstwo jest narodowym sportem Norwegów. W kraju działa ok. 300- 400 ośrodków narciarskich, a w prawie każdej miejscowości znajdują się trasy do biegów narciarskich. Największy norweski ośrodek narciarski leży w Trysil, natomiast w stolicy Norwegii, Oslo znajduje się bardzo atrakcyjny ośrodek „Tryvann”, który położony jest tylko 20 minut jazdy komunikacją miejską od centrum miasta. Inne znane miejsca to Hemsedal, Geilo i Myrkdalen. Popularne tereny, przystosowane do narciarstwa biegowego, znajdują się m.in. w Jotunheimen („Ziemia olbrzymów”) i na Finnmarksvidda. Najsłynniejszymi norweskimi narciarzami są m.in. Marit Bjørgen, Therese Johaug, Petter Northug i Martin Johnsrud Sundby. 

Połowy kraba królewskiego
Zdjęcie: Visitnorway.com.Zdjęcie: Visitnorway.com
 

Połowy krabów królewskich są bardzo popularne w Norwegii. Kraby królewskie mogą osiągnąć do 1,8 m długości i ważyć aż 10 kg. W północnej części Norwegii, w Finnmark organizowane są krabowe safari. Jest to całoroczna atrakcja. Safari odbywa się albo na skuterach śnieżnych, albo na łodziach, w zależności od pogody. Uczestnicy muszą ubrać się w specjalny kombinezon, który zabezpieczy ich przed zmoknięciem i jednocześnie umożliwi dotknięcie kraba (atrakcja tylko dla odważnych!). W poszukiwaniu krabów nurkowie schodzą głęboko pod wodę, a gdy już wyciągną je na powierzchnię, można – jeśli ma się ochotę -  wziąć je w ręce. Taka wycieczka trwa ok. 3-4 godzin, po czym uczestnicy mogą spożyć pyszny posiłek, składający się z soczystego mięsa krabowego, ze świeżo upieczonym chlebem i sosem domowej roboty.

Noc polarna
Zdjęcie: Visitnorway.com.Zdjęcie: Visitnorway.com
 

Jeśli chcecie poznać coś wyjątkowego, a takim zjawiskiem jest noc polarna, powinniście udać się w miejsca na północ od koła podbiegunowego. Podczas nocy polarnej słońce nawet na chwilę, przez całe 24 godziny z rzędu, nie pojawia się na nieboskłonie. Im bardziej na północ, tym więcej nocy polarnych. W Tromsø, leżącym ok. 350 km powyżej koła podbiegunowego, można doświadczyć 60 nocy polarnych pod rząd. Całe dwa miesiące zupełnie bez słońca!

Psie zaprzęgi
Zdjęcie: Heiko Junge/Scanpix.Zdjęcie: Heiko Junge/Scanpix
 

W Norwegii jest wiele miejsc, w których można wybrać się na wycieczkę psim zaprzęgiem. Najpopularniejsze ośrodki znajdują się na północy Norwegii. Podczas jazdy psim zaprzęgiem  można podziwiać pięknie ugwieżdżone niebo, a jeśli ma się szczęście, zobaczyć można również zorzę polarną. Wycieczka jest idealną okazją, by móc w pełni rozkoszować się niezwykłą norweską przyrodą i doświadczyć życia, jakie wiedziono dawniej, gdy psie zaprzęgi były ważnym środkiem transportu.

Zanocuj w hotelu igloo
Zdjęcie: Visitnorway.com.Zdjęcie: Visitnorway.com
 

Niezwykłą atrakcją w Norwegii są hotele igloo. Wybierając się zimą do Alty, Kirkenes albo Bjorli, można spędzić noc w hotelu zrobionym ze śniegu i lodu. Niektóre z takich hoteli posiadają lodowe bary, restauracje, saunę, czy jacuzzi.  Ciekawostką jest to, że za każdym razem hotel wygląda inaczej. Hotelowe igloo istnieje tylko przez pewien czas, bo wraz z końcem zimy po prostu się topi.

Planując nocleg w hotelowym igloo, należy przygotować się na spanie w łóżku zrobionym ze śniegu i lodu, ale nie ma obawy: specjalne śpiwory, futra i koce zapewniają ciepło. Temperatura w hotelu utrzymuje się cały czas poniżej zera, ale to i tak cieplej niż na zewnątrz! Śnieg jest bardzo dobrym izolatorem, więc gdy na dworze jest -30° C, w hotelu temperatura wynosi ok. -4° C. W hotelu w Kirkenes każdy pokój zaprojektowany jest w danym stylu, poświęconym kulturze arktycznej lub przyrodzie. Hotel w Bjorli ma kaplicę, która może pomieścić aż do 120 osób. Odbyło się w niej już wiele ślubów, chrztów i koncertów.

Zorza polarna
Zdjęcie: Visitnorway.com.Zdjęcie: Visitnorway.com
 

Północna Norwegia leży idealnie pośrodku strefy zórz polarnych. Światła zorzy malują się na niebie w formie zielonych, turkusowych, różowych lub czerwonych fal, a natężenie każdej iluminacji, jej kształt i koloryt są niepowtarzalne. Zjawisko to trwa ok. 2 minut, po czym znika. Jest wiele okazji, aby zobaczyć ów fenomen: można wybrać się na wycieczkę śladami zórz polarnych, można zobaczyć je z hotelowego igloo lub podczas jazdy psim zaprzęgiem, czy też na safari na skuterach śnieżnych. Będąc w Norwegii każdy choć raz powinien „zapolować” na zorzę polarną, a z pewnością zapamięta tę przygodę na całe życie!

Święto Narodowe Samów
Zdjęcie: Lise Åserud/Scanpix.Zdjęcie: Lise Åserud/Scanpix
 

Samowie (Saami lub Sámi), inaczej Lapończycy, to pierwotny lud Skandynawii, zamieszkujący Laponię – historyczno-geograficzną krainę Europy Północnej. 6 lutego Samowie w Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji obchodzą swe święto narodowe. Właśnie 6 lutego 1917 r. odbył się pierwszy kongres Samów. Dzień ten jest inaczej obchodzony w różnych miejscach, np. w Tromsø organizowane są wyścigi reniferów i mistrzostwa w rzucaniu lassem, a w Oslo Samowie spotykają się w Ratuszu, gdzie uroczyście podnoszona jest flaga i odgrywany jest hymn «Sámi soga lávlla».


Bookmark and Share