Minister Spraw Zagranicznych Børge Brende odwiedził jedną ze szkół w Nepalu. 
Zdjęcie: Mininstry of Foreign Affairs.Minister Spraw Zagranicznych Børge Brende odwiedził jedną ze szkół w Nepalu. Zdjęcie: Mininstry of Foreign Affairs

Światowi przywódcy na szczycie „Edukacja dla Rozwoju” w Oslo

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 // Przywódcy z całego świata spotkali się w dniach 6-7 lipca w Oslo, wspierając wspólne wysiłki na rzecz promowania edukacji w krajach dotkniętych konfliktami, kryzysem i ubóstwem. Premier Erna Solberg i Minister Spraw Zagranicznych Børge Brende, wraz z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem i laureatką Pokojowej Nagrody Nobla Malalą Yousafzai dokonali otwarcia szczytu „Edukacja na rzecz Rozwoju” ("EduSummit"). W uroczystości otwarcia uczestniczył także Książę Haakon.

"Po raz pierwszy szefowie państw i rządów, ministrowie, przywódcy wielu organizacji ONZ i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, organizacji międzynarodowych oraz sektora prywatnego spotkają się, aby wspólnym wysiłkiem promować edukację globalną. Dziś ponad 120 milionów dzieci i młodzieży nie uczęszcza do szkół. Grozi im stanie się straconym pokoleniem, jeśli nie zabezpieczymy zwiększonych środków na edukację i wynagrodzenia dla nauczycieli oraz jeśli nie uda nam się ochronić dzieci na obszarach dotkniętych wojną i konfliktami, włączyć dzieci z niepełnosprawnościami do systemu edukacyjnego oraz zwiększyć liczbę dziewcząt podejmujących edukację", powiedział Minister Brende.

Około 400 kluczowych dla sprawy osób wzięło udział w szczycie „Edukacja na rzecz Rozwoju” w Oslo ("Summit on Education for Development". Wśród nich m.in. Prezydent Rwandy Paula Kagame, premierzy Haiti, Nigru i Pakistanu, ministrowie spraw zagranicznych Nigerii i Palestyny oraz ministrowie edukacji 10 krajów świata. Ponadto przybyli Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon, przywódcy UNHCR, UNICEF, UNFPA i MOP, a także Specjalny Wysłannik ONZ ds. Edukacji Globalnej, a współgospodarzem szczytu był Gordon Brown. Graça Machel z ONZ MCR Advocacy Grupa także wzięli  udział w wydarzeniu, podobnie jak Julia Gillard, przewodnicząca Rady Globalnego Partnerstwa na rzecz Edukacji oraz przedstawiciele sektora prywatnego, w tym Telenor i inicjatywy Minecraft in Education. Sekretarze Generalni Norweskiej Rady Uchodźców, Save the children Norway i innych organizacji pozarządowych uczestniczyli w szczycie, podobnie jak przedstawiciele Banku Światowego, Unii Afrykańskiej i Afrykańskiego Banku Rozwoju.

"Zbierając wszystkie te podmioty w Oslo, chcemy zmobilizować więcej środków na osiągnięcie milenijnych celów rozwojowych oraz nowych celów zrównoważonego rozwoju w obszarze edukacji włączającej i jakościowej. Naszą ambicją jest, aby szczyt wzmocnił globalne wysiłki na rzecz zapewnienia powszechnego prawa do edukacji. Uważam, że mamy wszelkie szanse na osiągnięcie tego celu, biorąc pod uwagę fakt, że w przyszłym tygodniu w Oslo będzie tak wiele kluczowych decydentów i orędowników na rzecz powszechnej edukacji", powiedział Minister Brende.

Zobacz stronę internetową Szczytu „EduSummit”, aby uzyskać więcej informacji: http://www.osloeducationsummit.no/


Bookmark and Share