Zdjęcie: Hanna Torhaug.Zdjęcie: Hanna Torhaug

Karpacka Troja dla miłośników historii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 // W Trzcinicy koło Jasła (woj. podkarpackie), na bazie pozostałości osady sprzed 4 tysięcy lat powstał skansen archeologiczny - Karpacka Troja. Budowa skansenu kosztowała ponad 13 mln złotych. Większość środków pochodziła z funduszy norweskich.

4 tys. lat temu w Trzcinicy tętniło życie i rozwijał się handel. Bursztyn znad Bałtyku wymieniano na wyroby z miast basenu Morza Śródziemnego. W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Broniona była wałem z palisadą, fosą i naturalną stromizną stoków. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem p. Ch. żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym. Między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

W trakcie prowadzonych w latach 90. XX w. prac archeologicznych odkryto te najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady wraz z monumentalnym wczesnośredniowiecznym grodziskiem. Znaleziono wówczas ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów.

Skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Karpacka Troja zajmuje powierzchnię 8 ha, na której znajduje się ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu. W pawilonie wystawowym o powierzchni 1800 m kw. mieszczą się ekspozycje muzealne, sala konferencyjna i multimedialna sala lekcyjna.

Więcej informacji na stronie internetowej skansenu.


Bookmark and Share