Nowa Klinika Rehabilitacji dla dzieci w Białymstoku

19.07.2013 // W 2011 roku w Białymstoku zakończony został projekt "Dajmy szansę naszym dzieciom. Utworzenie nowoczesnej Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa”.

Idea utworzenia nowej Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej liczącej 12 łóżek ułatwić miała dostęp chorym dzieciom do leczenia. Dotychczas na terenie województwa podlaskiego i Polski wschodniej nie było Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej, która odpowiadałaby w pełni potrzebom dotyczącym dostępności do usług i ich wysokiej jakości. W 2004 roku w szpitalu białostockim wydzielonych zostało jedynie 5 łóżek, na których prowadzona była rehabilitacja dzieci z różnymi schorzeniami.

Dzięki projektowi dofinansowanemu ze funduszy norweskich przeprowadzono działania inwestycyjne, obejmujące adaptację pomieszczeń szpitala Klinicznego oraz wyposażenie kliniki w niezbędny sprzęt do jej prawidłowego funkcjonowania. Tym samym zwiększony został dostęp do specjalistycznej rehabilitacji stacjonarnej dla dzieci z województwa podlaskiego oraz podniesiona została jakość i efektywności usług rehabilitacyjnych.

Zrealizowano przebudowę gabinetów fizykoterapii i hydroterapii, dzięki której stały się bardziej przestronne i funkcjonalne. Utworzono 4 sale dla chorych, punkt pielęgniarski, gabinet zabiegowy i dyżurkę lekarską. Sale dziecięce wyposażono w video monitoring w celu zapewnienia lepszej opieki. Dodatkowo zainstalowano system do muzykoterapii, dzięki której chorzy będą szybciej wracać do zdrowia. Małe dzieci znajdą miejsce do zabawy w kąciku przedszkolnym. Przy Klinice utworzono także patio, w którym dzieci będą mogły nie tylko odpoczywać, ale także ćwiczyć na specjalnie przygotowanej bieżni. Wykonano specjalny tor do nauki jazdy dla dzieci, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Dział kinezyterapii wzbogacił się o system Leg-tensor i Arm-tensor do prowadzenia rehabilitacji w zamkniętych łańcuchach kinematycznych kończyn górnych i dolnych. Dają one możliwość wykonywania ćwiczeń chorych kończyn, obiektywnej oceny postępów rehabilitacji, wykonywania pomiarów i testów i reedukacji wzorca ruchu z wykorzystaniem zastępczej informacji zwrotnej (biofeedback). Nabyto także drobny sprzęt: goniometry i skoliometr niezbędne w codziennej pracy fizjoterapeuty. Dział hydroterapii został wyposażony w nowoczesne wanny do hydromasażu. Dział fizykoterapii wzbogacił się o najnowszy sprzęt do wykonywania zabiegów z elektroterapii, magnetoterapii, laseroterapii i krioterapii. Nabyto nowy sprzęt komputerowy.   

Ponadto w ramach projektu zorganizowano szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe kadry medycznej Kliniki Rehabilitacji, a także przeprowadzono warsztaty dla rodziców i opiekunów w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji dzieci i zastosowania nowych metod rehabilitacji. Powstały także filmy instruktażowe.

Całkowita wartość projektu: 533 509 EURO

Wysokość grantu: 453 483 EURO

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na: http://spdsk.amb.edu.pl/rehabilitacja/index.html


Bookmark and Share