Zdjęcie: Ambasada Norwegii.Zdjęcie: Ambasada Norwegii

Staromiejskie podziemia dla kultury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 // 16 grudnia 2010 Prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Walz wraz z Ambasadorem Norwegii w Polsce - Enokiem Nygaardem oficjalnie otworzyli dwie wyremontowane piwnice Stołecznego Centrum Edukacji przy ul. Jezuickiej 6. Remont przeprowadzono w ramach projektu "Renowacja i adaptacja na cele kulturalne piwnic staromiejskich Warszawy na obszarze wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO",który współfinansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Remont obejmuje renowację i adaptację piwnic oraz otwarcie ścieżki turystycznej, która będzie miała na celu przybliżenie zwiedzającym historii powstawania, zniszczenia i odbudowy warszawskiej Starówki. Dzięki niej będzie można poznać oryginalne fragmenty historycznych budowli.

Cały projekty zrealizowany zostanie do końca 2011r.

W obydwu otwartych piwnicach działają już pracownie artystyczne oraz odbywają się różnego rodzaju spotkania. Rewitalizacja staromiejskich piwnic to sztandarowy projekt stołecznego konserwatora zabytków. Łączna wartość inwestycji to 8,8 mln euro, z czego 4,4 mln euro stanowi kwota dofinansowania z Grantów Norweskich, a pozostała część to wkład własny Miasta Stołecznego Warszawy. Pieniądze te przeznaczone są na remont i adaptację na cele kulturalne podziemi w pięciu punktach Starówki. Prace wciąż trwają pod Muzeum Historycznym, Starą Prochoffnią i w kamienicy przy ul. Brzozowej 11/13.

Pomieszczenia przeznaczone na działalność Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej to aż 600 m kw. Przed remontem były otynkowane i spełniały funkcję magazynową. Dziś możemy podziwiać oryginalne ceglane mury od XV do XVIII w. i kolebkowe sklepienia. W trakcie trwania prac odnaleziono m.in. fragment baszty i dwa pomieszczenia, o których nikt wcześniej nie wiedział. Jesienią archeolodzy odkryli pod częścią posadzki w jednej z piwnic bezcenny skarb – płócienny worek srebrnych osiemnastowiecznych monet, nie wspominając wielu innych zaskakujących znalezisk, jak na przykład kolekcja fajek, czy liczne naczynia i przedmioty ceramiczne.

Nowa aranżacja piwnic to wkomponowanie w zabytkową przestrzeń lśniących kamiennych posadzek, szklanych drzwi, kierunkowych lamp. Centralna część piwnic to przestrzeń wystawiennicza. Są tu jeszcze dwie sale – teatralna i koncertowa. Od strony Wisły ulokowano pracownie artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Oddanie pozostałej części obiektu przewidziane jest planowo do grudnia 2011 roku. Piwnice pod Muzeum Historycznym pomieszczą ekspozycje, a te w Starej Prochoffni przeznaczono także na spektakle. Na zewnątrz budowany jest amfiteatr. Przy Brzozowej znajdzie się Centrum Interpretacji Zabytku z multimedialną prezentacją historii Starego Miasta.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej projektu


Bookmark and Share