jul
02
aug
-30
Data:: 2. lipca 2015 - 30. sierpnia 2015
Miejsce: Warszawa

Biblijne monumentalne dzieła norweskiego artysty w Krakowie

Od 2 lipca do 30 sierpnia 2015 r. w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie (ul. Kanonicza 19-21) trwa wystawa Cykl Biblijny norweskiego malarza Håkona Gullvåga. Projekt jest realizowany przez Muzeum Archidiecezjalne, Urząd Miasta Krakowa oraz Ambasadę Królestwa Norwegii w ramach współpracy partnerskiej Krakowa i Trondheim, skąd pochodzi artysta.

Håkon Gullvåg (ur. 1959) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Trondheim. Artysta osiągnął przełom już w młodym wieku, kiedy to zaraz po pierwszej wystawie w Oslo (1983) jego prace zostały dodane do kolekcji Muzeum Narodowego.

Jest on nie tylko uznanym malarzem surrealistą, ale dał się też poznać jako nowatorski interpretator portretów. Artysta namalował całą serię niekonwencjonalnych portretów najznamienitszych osobistości, włącznie z Norweską Rodziną Królewską i papieżami.

 

W 2003 r. biskup i dziekan Katedry Nidaros w Trondheim postawili przed artystą prawdziwe wyzwanie: poprosili go, aby namalował pełny cykl biblijny w formie wielkoformatowych obrazów na płótnie, jako czasową dekorację w Katedrze. Katedra Nidaros uznawana jest za święte miejsce w Norwegii - tradycyjne miejsce pochówku norweskich rodzin królewskich i miejsce koronacji kolejnych monarchów. Gotowe prace artysty zostały pokazane publiczności latem 2005 roku i wywołały szeroką dyskusję w prasie krajowej.

Od tego czasu 'Cykl biblijny' Håkona Gullvåga był wystawiany w wielu miejscach w Norwegii i na świecie, m. in. w Jerozolimie. Polska publicznośc może obejrzeć dzieła w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

Film z wystawy w Warszawie:

 

 


Adres

ul. Kanonicza 19-21
Kraków
Bookmark and Share