Zdjęcie: Forsvarsdepartementet.Zdjęcie: Forsvarsdepartementet

Wizyta Minister Obrony na ćwiczeniach NATO “Noble Jump” w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 // Zdolność NATO do szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych jest sprawą kluczową, dlatego norweska Minister Obrony Ine Eriksen Søreide będzie obecna podczas ćwiczeń NATO “Noble Jump” w Polsce 18 czerwca br.

Celem ćwiczeń jest przetestowanie w praktyce potencjału Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF) czyli tzw. „szpicy” NATO.

„Noble Jump” to pierwszy sprawdzian dla tak znacznej części „szpicy”. Ćwiczenia prowadzone są w Żaganiu i potrwają od 9 do 19 czerwca 2015 r. Ponad 2 000 żołnierzy z dziewięciu krajów NATO uczestniczy w manewrach Sojuszu, które nadać mają kierunek współpracy wyspecjalizowanym jednostkom wchodzącym w skład „szpicy”.

- „Możliwość zobaczenia tych ćwiczeń jest emocjonująca. Manewry te są doskonałą okazją do rozwinięcia natowskiej koncepcji szybszego reagowania w razie zagrożenia”, powiedziała Eriksen Søreide.

Państwa ramowe przewodzące siłom VJTF mają się zmieniać co roku. W 2015 r. państwem przewodzącym są Niemcy, wspierane przez Holandię i Norwegię.

Minister Obrony obejrzy pokaz wspólnych ćwiczeń żołnierzy z wielu krajów, a następnie spotka się z żołnierzami, którzy biorą udział w manewrach. Spotka się również z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz innymi ministrami obrony, którzy przyjadą do Żagania.

 


Bookmark and Share