okt
30
nov
-30
Data:: 30. października 2015 - 30. listopada 2015
Miejsce: Szczecin

Po-rejsowa wystawa fotograficzna z Wyprawy Narwik 2015

Zdjęcie: Materiał z rejsu 'Starym'.Zdjęcie: Materiał z rejsu 'Starym'

W maju obchodziliśmy 75. rocznicę zwycięskich walk, jakie w Narwiku w 1940 r. prowadziła m. in. Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. Od 30.05 do 9.08.2015, pod patronatem Prezydenta Szczecina, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Ambasady Norwegii, szczecińska młodzież popłynęła jachtem ‘Stary’ do Narwiku i na Spitsbergen. Wystawa, dokumentująca rejs była w Szczecinie, skąd pojedzie do innych miast Polski.

                              Wystawa ‘STARYM do Narwiku i na Spitzbergen’

– 30 października - 30 listopada 2015

Szczecin, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica,

Hol przy Czytelni Głównej bud. I, piętro II

 

Istotą rejsu nie był wyczyn, lecz szeroko pojęta edukacja historyczna i żeglarska; wszystko, w czym młodzież uczestniczyła wykraczało daleko poza pokład jachtu. Załoga złożyła wieńce na cmentarzu w Hakvik w czasie uroczystego apelu i oddała hołd pamięci żołnierzy oraz marynarzy z ORP Grom, zatopionego przez niemieckie samoloty w pobliskim fiordzie Rombakken. Młodzież pobrała również z pola walki ziemię, przeznaczoną do Ściany Pamięci w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem.  

Z Narwiku ‘Stary’ popłynął wokół Przylądka Północnego, odwiedził Wyspę Niedźwiedzią, na której w latach 1932-033 pracowali polscy polarnicy podczas II Międzynarodowego Roku Polarnego.

Na Spitsbergenie wyprawa zawinęła do Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie, w której zakładaniu w 1957 roku uczestniczyła załoga parowca Ustka należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie. Na prośbę dyrekcji PŻM młodzież zawiozła Stacji pamiątkową tablicę. Na zlecenie Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie załoga wykonała serię obserwacji naukowych w Storfjorden, we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie i zebrała tam okazy skał dla Uniwersytetu Szczecińskiego.

Plonem tegorocznego rejsu jest wystawa, która będzie sukcesywnie prezentowana w Szczecinie, Świnoujściu, Kołobrzegu i Trójmieście. Oprócz żeglowania i przyrody Norwegii, pokazani są w niej również ludzie, których załoga poznała w Norwegii.

Ze Szczecina do Narwiku, po ziemię z pola bitwy, przeznaczoną do Grobu Nieznanego Żołnierza, ruszył poprzednio (23 czerwca 1957 roku) także inny rejs, w którym wzięły udział jachty ‘Mariusz Zaruski’ i ‘Zew Morza’. Był to rejs, w którym po raz pierwszy polscy żeglarze przekroczyli północny krąg polarny.

Więcej o 75. rocznicy bitwy o Narwik


Adres

Książnica Pomorska, ul. Podgórna 15/16
Bookmark and Share